Επίσκεψη στο Μουσείο Ελιάς

Την Πέμπτη, 2 Μαρτίου 2023 τα παιδιά της Γ΄ Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Σπάρτης με τη συνοδεία καθηγητών επισκέφθηκαν το Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού για να παρακολουθήσουν την μουσικοαφηγηματική παράσταση “Οι μνήμες δεν εσβήσανε”, η οποία πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της φιλοξενούμενης στο μουσείο περιοδικής έκθεσης “Βήματα βαριά. Μικρασία ’22”. Η διδακτική αυτή επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του αναλυτικού προγράμματος του σχολείου, πιο συγκεκριμένα των μαθημάτων της Νεοελληνικής Γλώσσας και της Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας Γ΄ Γυμνασίου. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ακούσουν αφηγήσεις μαρτυριών ανθρώπων που έζησαν την Μικρασιατική Καταστροφή ή απογόνων τους που επισκέφθηκαν τις πατρογονικές τους εστίες σε χρόνους κατοπινούς. Μέσω της γλαφυρής αφήγησης της Αγνής Στρουμπούλη και της συνοδείας τσέλου από τον μουσικό Σταύρο Παργινό, με όχημα λαϊκά παραμύθια και ιστορίες, οι μαθητές ταξίδεψαν στο χρόνο και προσέγγισαν βιωματικά τα χρόνια του ξεριζωμού και της προσφυγιάς.

Παραθέτουμε αυτούσιες κάποιες από τις εντυπώσεις των μαθητών, όπως τις κατέγραψαν οι ίδιοι : «Τα παραμύθια ήταν πολύ ενδιαφέροντα και μου άρεσαν πολύ, δεν έμοιαζαν με κανένα από άλλα παραμύθια που έχω ακούσει» (E. B., μαθήτρια Γ1). «Καταπληκτική εμπειρία η αφήγηση μαρτυριών με τη συνοδεία μουσικής» (Δ. Γ., μαθητής Γ1 ). «Μέσω της μουσικής συμπόνεσα τους ανθρώπους που έχασαν τη ζωή τους στη Σμύρνη » (A. Λ., Γ1). «Η επίσκεψη αυτή θα μου μείνει αξέχαστη, διότι παρακολούθησα παρέα με αγαπημένα μου πρόσωπα  μια υπέροχη παράσταση με θαυμάσιους συντελεστές» (Σ. Κ., Γ1).