Πνευματική Εστία

Από τον Τσιτσάνη στον Θεοδωράκη και από τον Καλδάρα στον Χατζιδάκι, εκτυλίχθηκαν οι μουσικοί διάλογοι που σκαρφίστηκε το Λαϊκό Σύνολο του Μουσικού Σχολείου Σπάρτης και παρουσιάστηκαν την:

• Πέμπτη, 23/6, 21:00,
  • στην αυλή της Πνευματικής Εστίας,
  • Λυκούργου 82 και Χαμαρέτου, στη Σπάρτη.

Μαθητές και καθηγητές του Μουσικού Σχολείου έκαναν μια ιστορική αναδρομή στο ρεμπέτικο και το λαϊκό τραγούδι ξεκινώντας από την δεκαετία του ’50 έως και την δεκαετία του ’80.

Με επιλεγμένα τραγούδια μεγάλων δημιουργών όπως Άκης Πάνου, Γιώργος Ζαμπέτας, Τάκης Μουσαφίρης, Μάνος Λοΐζος, Αντώνης Ρεπάνης, Σταύρος Κουγιουμτζής, Χρήστος Νικολόπουλος.

Επιμέλεια

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης επιμελήθηκαν οι μαθητές που συμμετείχαν σε αυτή και ο διδάσκων καθηγητής μπουζουκιού Στέφανος Νταούλας.

Μουσικά Όργανα

Σάββας Μάζης: Πλήκτρα

Νίκος Κουτσοβασίλης: Μπουζούκι

Βασίλης Σπηλιώτης: Κιθάρα – Τραγούδι

Τραγούδι

Παναγιώτα Βλαχου, Βασιλική Δεμέστιχα, Κατερίνα Κουμάνταρου, Ευφροσύνη Μπουγάδη, Άρτεμις Τράκα

Στο τραγούδι συμμετείχε επίσης και η εκπαιδευτικός ΚΕΛΛΑΡΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εκδήλωση στο βίντεο που ακολουθεί.